Mezi kultovní závody patří silniční běh turnovských atletů nazvaný nejspíše dle místa startu, místní části Turnova, Hruštice. Tradičně zde běhají i opravdové atletické legendy. Před dvěma lety to byla třeba Vlasta Rulcová z Liberce. Tato žena jako první v republice v roce 1979 dokázala zaběhnout maraton pod tři hodiny.

Letos se zde setkali nejstarší čeští vytrvalci. Oběma je 89 let. Jirka Soukup z Hradce Králové a ještě o tři měsíce starší František Bém z Liberce. Franta dal desítku za 80 minut, Jirka za 111. Oba dva se shodli, že po absolvovaní členité trati toho mají plné zuby.

Hlavní závod Hruštice je obrátková členitá silniční patnáctka se součtem stoupání, tedy i klesání, přes tři sta metrů. Traťák drží z roku 1992 Jan Pešava časem 46:20. Letos vyhrál český reprezentant v běhu do vrchu Sebastián Vošvrda z Mladé Boleslavi (50:11) před vedoucím mužem Velké ceny východních Čech v bězích, kam byl závod zařazen, Kamilem Krunkou z Náchoda (51:16).

„Do obrátky jsme to moc nehnali. Běželi jsme dokonce v pěti. S námi ještě bratří Berkové a Jirka Čivrný. Vošvrda začal přitápět a ve stoupání po obrátce jsem s ním zůstal jen já. Rozhodující úder pak zasadil v seběhu po desátém kilometru a v náročné koncovce, kde převažují stoupání, si jako zkušený vrchař situaci pohlídal,“ řekl k průběhu závodu Kamil. Třetí místo v koncovce vybojoval Jirka Čivrný (52:08) před Martinem Berkou (52:18).

Celkově sedmý byl nejlepší čtyřicátník závodu Dalibor Bartoš za 55:01. Třetí v této kategorii byl jeden z pořadatelů běhu Aleš Drahoňovský (56:54). Zapsal si zde při 43. ročníku dvacátý start. Vyhrál zde v roce 1998 za 48:13.

V soutěži žen tentokrát vyhrálo mládí. Ještě po desátém kilometru vedla Taťána Metelková (58:04) z Hradec Králové. Ale v dohledu ji měla domácí odchovankyně Barbora Jíšová (57:22), která překvapivě v koncovce vedoucí do kopce nedala vrchařské reprezentantce šanci. Ženský traťák drží Anna Pichrtová, nyní Straková, časem 53:45 z roku 2007.

Třetí byla osminásobná vítězka, i vloni první, a nejlepší žena nad 45 let Jana Klimešová (60:22). Poprvé zde vyhrála v roce 1999, třikrát vytvořila traťák a její nej čas má hodnotu 55:04.