V 39. ročníku legendárního Hradeckého krosu vyhrál Kamil Krunka z Náchoda – 34:47 minuty. Závod o délce deseti kilometrů byl zařazen do Velké ceny východních Čech v bězích, v které je nyní Kamil průběžně druhý. Vede Jirka Čivrný a třetí je Drahomír Randa.

Po celý závod Kamilovi stačil na lesní trati stačil obhájce prvenství a padesátník Drahomír Randa ze Stěžer. Kamil, vítěz 35 – 44 let, zde vyhrál poprvé před šesti lety a tehdy dal 33:16. V tomto roce, 2018, zapsala ženský traťák Lucie Šaclová – 36:30. „Nastoupil mi pět set metrů před cílem. Sice jsem se snažil, ale holt byl v koncovce lepší.“ Drahomírův čas 34:50 znamenal rekord v kategorii 45 – 54 let, který dříve držel legendární vytrvalec z Chocně Horst Siegel.

Třetí doběhl další veterán 45 – 54 Jindra Král z Trutnova 36:39 a následoval druhý mladý veterán Václav Rohlík z Pardubic – 39:07. Pátý byl nejlepší mladík Martin Habr z Olešnice na Náchodsku – 40:14.

Soutěž žen vyhrála bezkonkurenčně hradecká Denisa Kozáková za 44:46. Ta zde uspěla již po šesté, poprvé v roce 2000 a nejlépe dala 39:35 v roce 2015. Druhá byla další veteránka z kategorie 45 –54 let Alena Bojanovská ze Žďáru nad Sázavou – 47:18. Syn Denisy Ladislav Raim byl za 42:58 nejlepším juniorem. Překvapivě nejpočetněji obsazena ženská kategorie byla nad 55 let, v které vyhrála legendární Blanka Paulů, letos oslavila 70 let, za 49:14.

První start v nové kategorii si dala letos jinak nezávodící Anna Krátká ze Svitav, která zda také kdysi vyhrála i absolutně, a doběhla druhá za 52:03. Ve Velké ceně východních Čech v bězích vedu tuto kategorie Zdeňka Jonášová z Hradce Králové, která byla třetí za 54:47 (všechny na foto). Čtvrtá doběhla další legendární vytrvalkyně, a to Lenka Bayerová z Prahy 55:29.

Nejstarším účastníkem byl Standa Doležal (86 let) z Pardubic – 81:56, který však neuzavírá výsledkovou listinu.

Vrcholem snažení pečlivých pořadatelů byla poslední léta minulého století, kdy do Hradce přijel opakovaně za hlasem svého srdce dle časů historicky nejlepší český vytrvalec Jan Pešava. Tehdy se závodů zúčastnil se svoji současnou manželkou Jitkou, tehdy Krátkou z Králík na Ústeckoorlicku, kde nyní oba i žijí. Oba samozřejmě vyhráli. Myslím si, že ani ty naši regionální Afričani by na této trati 30:34 nedali. I jeho druhý vítězný čas 30:54 je mimo možnosti naší současné špičky. Navíc tatínek Jitky František Krátký drží traťové rekordy v kategorii 65 – 74 let – 40:31 a nad 75 let 44:19.

V červenci má Velká cena východních Čech v bězích prázdninovou puazu. Poslední červnovou sobotu, 29. června, se běží v Lužanech na Jičínsku Lužanský kros, ženy 5 km a muži 8 km. A 11. srpna čeká běžce novinka ve Velké ceně – Černovírský kros u Ústí nad Orlicí, délka cca 5 km.