Byl to takový jiný Běh 2:08 v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku. Chyběl rekordman v počtu vítězství Jirka Musil, jedenáctinásobný vítěz, který vloni závod nedokončil. Nedostavil se ani obhájce prvenství Lukáš Maier a vloni druhý Petr Kalný. Opět nebyl borec s patnácti starty Honza Smola a absentoval i předseda pořádajícího KRB Jiří Zítko, který má dokonce nejvíc – dvacet účastí.

Třicátý třetí ročník Běhu 2:08, na dvě hodiny a osm minut, vyhrál po suverénním výkonu Michal Honzíček z pořádajícího KRB Chrudim, který jako jediný pokořil magickou hranici 30 km a dal si osobáček 30192 metrů, vloni byl za 29360 třetí. V historických tabulkách závodu je to třináctý výkon na tomto okruhu.

V soutěži žen startovala poprvé a vyhrála Markéta Hronová za 25465 před loňskou vítězkou Miluškou Kührovou, která si dala rovněž osobáček 23449. Hronová běžela absolutně rovnoměrně a zaznamenala historicky třetí ženský výkon Běhu 2:08.

V době vzniku závodu, před 36 lety, to byl nejlepší maratonský čas, a proto si vytrvalci z KRB Chrudim chtěli zkusit kolik za tuto dobu uběhnou, nyní na sedmisetmetrovém (přesně 695) krosovém okruhu v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku, převýšení na jedno kolo je necelé dva metry.

Tehdy byl držitelem nejlepšího maratonského výkonu Australan Robert de Castella, který se stal v roce 1983 prvním mistrem světa v maratonu. V roce 1986 vyhrál Bostonský maraton v osobním rekord 2.07:51. Jak zaznělo v diskuzi po závodě podnětem byl výkon Alberto Salazara, ale ten má dle netu osobní rekord, z roku 1982, 2:08:52. Castella dal v roce 1981 svěťák časem 2:08:18 a byl překonán až o tři roky později Steve Jonesem – 2:08:05. Pod 2:08 běžel jako první na světě v roce 1985 Carlos Lopez.

Úvodních tři sta metrů se běží více z kopečka po hrubším asfaltu. Zbytek trati vede lesem do kopce terénem s dosti kořeny přes cestu, okruh má 695 metrů a vítěz ho dal čtyřicet třikrát. Před rokem 2001 se běhalo na jiném, členitějším, okruhu, který měl však jen šest set metrů.

Před startem závodu byl Honzíček hlavním favoritem a i proto měl startovní číslo 1. Po startu to však tradičně nakopl Jarda Alexa, ale v kontaktu byli Honzíček i vítěz hodinovky Pavel Novák (14048). Tato dvojka po půlhodině unikla Alexovi a po 40 minutách závodu běžel Honzíček své velké sólo.

Po hodině držel Alexa s kilometrovým náskokem druhé místo, ale v druhé půlce mu stejně jako vloni těžce došlo a byl nakonec třetí za 26410. Druhé místo vybojoval Petr Eliáš, který profitoval i z toho, že dokázal několik okruhů v druhé polovině závodu běžet s Honzíčkem – 27913.

Absolutní rekord na tomto okruhu drží legendární Milan Holický z Pardubic, který zde při svém jediném startu v roce 2002 dal 33086. Rekordní ženský zápis drží další běžecká osobnost Anna Krátká ze Svitav, která zde rovněž při svém jediném startu v roce 2007 dala 27251.

Z dalších legend běhu byl na startu Zdenda Petržílek a ten založil novou tradici. Zranění mu neumožnilo běžet, takže si dal 2:08 hodiny chůzi a zapsal při své šestnácté účasti 13638 metrů. Neztratil tedy moc na posledního běžce, který má rovněž 16 startů, Josefa Krátkého, který zapsal 26 kol a 18382 metrů.

Letos závod proběhl za příjemného podzimní počasí. Velkou pochvalu zaslouží pořadatelský tým i za servis, který závodníkům poskytl. Po skončení závodu se všichni přesunuli do místní osvěžovny, kde pod patronací Obecního úřadu Rabštejnská Lhota, starosta osobně přítomen, proběhlo vyhodnocení letos opět vyvedeného Běhu 2:08. Všichni kdo závod dokončili obdrželi věcnou cenu.