Tentokrát se nejedná o daňový ráj nejen našich bezpáteřních sportovních profíků, ale o stejnojmennou restauraci u chrudimských Slatiňan, kde se po většinu roku běhají závody na deset kilometrů. V tomto klání si náročný členitý okruh borci dají čtyřikrát.

Slatiňanská monacká trať není stvořena k běhání rekordů. Matně vzpomínám, že nejlepší čas zde dal na desítku v době své největší slávy Jan Pešava něco nad 31 minut, při tom na dráze byl schopen zaběhnout po 29 minut a jeho výkon je dosud platným českým rekordem.

Loňské prvenství v devátém ročníku Monackého cross country maratonu si zopakoval Alexander Borovec z Chocně v čase 3:16:37 hodiny. Druhý proběhl cílem za 3:22:30 Jiří Mrázek z Chlumce nad Cidlinou a třetí v osobním monackém rekordu Lukáš Maier z pořádajícího KRB Chrudim za 3:29:37.

Na trať se vydala i jedna odvážná žena a dokončila za 5:32:40 – Darina Doubková z Prahy.

Rekordní počet startujících byl zaznamenán na půlmaratonské trati. Vyhrál Mojmír Dryml za 1:27:55 a Michaele Schejbalová za 1.53:23.

Zajímavé jsou i historické statistiky závodu. Všech devět ročníku absolvovali Jaromír Jelínek z Hvězdy SKP Pardubice, bytem Třemošnice, a orienťák Martin Hanousek z Turba Chotěboř. Na půlmaratonské trati ani jednou nechyběl Zdeněk Petržílek z KRB.