Hradec Králové – Marek Kincl z Náchoda se stal letos novým absolutním vítězem Velké ceny východních Čech v bězích. Zároveň byl nejlepší ve veteránské kategorii 40 – 44 let, kde získal 514 bodů z 520 možných, z 26 závodů.

Nikdo ze všech startujících nezískal absolutní počet bodů, nejblíže byli Vladimír Vacarda a Jiří Javůrek s 518 body. Ve vypsaných věkových kategoriích získala tradičně nejvíce prvenství Hvězda SKP Pardubice letos tři (Matěj Jelínek, Josef Krátký, Anna Krátká) před Maratonstavem Úpice (Marek Kincl, Jiří Javůrek).

Druhý byl celkově Milan Janata z Hradce Králové a třetí Michal Majoroš z Police nad Metují. Věkovou kategorii do 34 let však díky většímu počtu startů vyhrál Majoroš před Janatou. Čtvrtý loňský vítěz Jiří Čivrný.

V ženách je situace stejná jako vloni. První Metelková ze Sokola Hradec Králové, druhá hradecká Denisa Kozáková startující za Hvězdu SKP Pardubice, obě jsou i nejlepší v kategorii 35 – 44 let. Třetí loňská vítězka této kategorie, letos nejlepší v 45 – 54, svitavská Anna Krátká rovněž startující v barvách Hvězdy SKP Pardubice. Ta vybojovala prvenství na úkor Evy Friebelové z Maratonstavu až v posledním závodě. Fribelová měla plný počet startů, ale Krátká dvacet, z čehož bylo 17 prvenství. Rozhodující byla v posledním závodě účast žen z Orelské běžecké ligy. „Bojovala jsem až do konce, i když mi doma už nevěřili, že to jde v závěru soutěže dát,“ zdůraznila Krátká.

Čtvrtá celkově je nejlepší závodnice do 34 let Klára Šimáková z Hradce Králové. Díky poslednímu závodu se na páté místo vyšvihla legendární Blanka Paulů z Maratonstavu a šestá je Eva Vejběrová z CykloPokr HK.

Slavnostní vyhlášení Velké ceny se uskuteční v pondělí 17. listopadu po 14 hodině. V Hradci Králové nejdříve proběhně silniční pětiokruhový Běh městem na 9,7 kilometru. Veteráni nad 45 let a ženy startují ve 12 hodin a muži do 45 let ve 13:15. „Po vyhlášení výsledků běhu a ocenění nejlepších ve Velké ceně se navíc tradičně uskuteční bohatá běžecká tombola pro účastníky Běhu městem,“ dodal za pořadatele Jiří Soukup.

Výsledky, muži celkově: 1. Kincl, 2. Janata (oba Maratonstav Úpice), 3. Majoroš (Police n. M.)

ženy celkově: 1. Metelková (Sokol HK), 2. Kozáková, 3. Krátká (obě Hvězda SKP Pardubice)

muži do 34 let: 1. Majoroš (Police nad Metují)

veteráni 35–39 let: 1. Macháček (bez příslušnosti)

40–44: 1. Kincl (Maratonstav)

45–49: 1. Krátký (Hvězda SKP Pardubice)

50–54: 1. Klimeš (AC Náchod)

55–59: 1.Vacarda (Slovan Liberec)