Prague International Marathon (PIM) včera bilancoval nedávno skončený ročník seriálu RunCzech.com. Běh opět bavil desítky tisíc mužů i žen snad ze všech koutů světa. Však už je předseda organizačního výboru Carlo Capalbo ve světě uznávanou osobností.
„Český atletický svaz si cení toho, co se podařilo týmu Carla Capalba v loňském roce dosáhnout,“ říká předseda svazu Libor Varhaník a vzápětí dodává, že i v předchozích rocích odváděl PIM skvělou práci. Podle Varhaníka jsme šťastná země, neboť zde jde běhání rychle kupředu a Carlo Capalbo zde dokázal za osmnáct let vybudovat něco neskutečného.
Od nuly se PIM dostal mezi sedm zemí, které mají na svém území čtyři a více závodů známek IAAF. V ČR se jedná o tři pražské závody (1/2Maraton, Maraton, 10 km běh v rámci Grand Prix) a letos premiérově také o půlmaratón v Olomouci. To je zároveň také celosvětově nejmenší město, které známku získalo. Maraton a půlmaratón v Praze pak mají známku zlatou, zbylé dva závody stříbrnou.
Každý čtvrtý je z ciziny
Na šesti závodech seriálu RunCzech.com se vloni představilo 64 043 účastníků ze 106 zemí, z toho 34 346 jich startovalo v soutěžních bězích. Na všech závodech neustále roste počet účastníků, v současnosti ale už naráží na propustnost trati. Organizátory těší, že se letos ke startu odhodlalo o 23 % více českých účastníků. Přesto je pořád každý čtvrtý závodník v hlavních závodech cizinec.
Ti nejrychlejší ze zahraničních běžců se pak letos postarali o čtyři rekordy závodů. Bylo to na půlmaratónech v Praze a v Českých Budějovicích. Mimochodem, čas 58:47, který v Praze na jaře zaběhl Atsedu Tsegay, zůstává stále letos nejrychlejším světovým časem.
A nejde jen o běh, díky seriálu RunCzech.com zaznamenalo Česko již v roce 2011 ekonomický přínos 376 milionů korun. „Běžecké akce mají nejen sociální a zdravotní, ale také ekonomické dopady,“ hodnotí výsledky autorka studie Tereza Raabová z firmy Economic ImpacT.
Kromě toho běh pomohl i na poli dobročinném, to skrz spolupráci s šestnácti charitativními organizacemi. Celkem 82 hudebních skupin si pak mohlo užít hraní podél trati v rámci Óčko Maraton Music Festivalu.
Příští rok v Karlových Varech
Na setkání s novináři se hovořilo také o plánech pro rok 2013. Carlo Capalbo potvrdil, že bude pokračovat ve snaze dostat sem běžce z celého světa, zejména v Latinské Americe a Číně pak vidí velký potenciál. Třeba v Latinské Americe, kde není příliš populární hokej, se nyní o naší zemi poprvé dozvídají.
Není nezajímavé, že světový maratonský rekordman Patrick Makau bude bydlet v Praze nedaleko Stromovky. To souvisí se snahou udělat z české metropole centrum běhání. Capalbo s nadšením vyprávěl, jak bude manažer tohoto běžce organizátorům maratonů vykládat, že nechtějí zaplatit letenku z Nairobi, ale z Prahy.
Do kalendáře RunCzech.com 2013 přibude závod v Karlových Varech. Půlmaraton se zde poběží 25. května a primátor, sám aktivní běžec, by zde prý chtěl vytvořit jakýsi „malý Boston“. Stejně jako na tomto americkém maratonu, i zde by se musel splnit časový limit pro účast.
To je však otázkou několika let, nyní mluvme o tom premiérovém. Online registrace už byla spuštěna a zájemci by si měli pospíšit, lon bylo pravidlem, že soutěžní běhy byly před startem vyprodány. V příštím roce bude možné sbírat body do žebříčku také na nejstarším evropském maratonu v Košicích, kde se uskuteční jubilejní devadesátý ročník.
Se vstupem na Slovensko se nabízí otázka, zda se časem nedostane seriál RunCzech i do jiných zemí. Carlo Capalbo na otázku BezvaBĚHu odpověděl, že se časem může stát, že seriál změní název na RunCentralEurope. Může zamířit do Chorvatska, Srbska, Slovinska, běh zažívá obrovský boom i v Polsku…
Nechme se tedy překvapit, jaké závody tým Carla Capalba v příštích letech přinese. Jedno je jisté – Carlo je člověk, který se nespokojí s kompromisem, je to maximalista. A to je dobře.
Autorem článku je Martin Singr, mladý běžec ze středních Čech. Nyní studuje ČZU v Praze a v tomto městě také trénuje, o víkendech jej lze vidět pobíhat v okolí Rychnova nad Kněžnou nebo Sedlčan.