V otázce absolutního vítěze na trati třetího ročníku půlmaratonu Sršský lesní kros měl závod nečekané rozuzlení a jeho jméno bylo známo až během vyhlašování výsledků. Loňské prvenství na většinou lesní trati obhajoval padesátník Drahomír Randa ze Stěžer – vloni 1:17:51, traťák drží Kolíňak Roman Pazdera 1:17:16.
Závod je čtyř okruhový rovinatý, ale s různorodým i dosti nerovným povrchem, navíc pod listím, a v koncovce každého více jak pětikilometrového okruhu se třikrát přebíhá parovod. Společný start pro půlku, čtvrtku i „pětku“, takže pro určení pořadí v průběhu pro závodníky i nepřehledné.
Randa běžel na čele závodu s Pardubákem Milanem Viktorou, ani ne po dvou kolech začali předbíhat pomalejší o okruh. Viktora před pár lety vyhrál dubnový Vysocký krosový půlmaraton, jehož poslední dva ročníky patřily stěžerskému Keňanovi. Ale Milan běžel jen čtvrtku a vyhrál ji – 38:39 minuty, měl i nejlepší čas na okruh – 19:01. Druhý Tomáš Kučírek z Pardubic dal 39:23.
Takže po dvou kolech zůstal Drahomír na trati sólo a došlo k jeho orientačnímu selhání, což se mu při jeho závodech v terénu občas stává. Ale trať byla označena dobře. Drahomír to někde v lese v třetím kole řízl jinak, nikdo si však ničeho nevšiml. Drahomír vědom si své chyby to byl nahlásit pořadatelům a byl diskvalifikován, oceněn však byl jak nejférovější závodník.
„Bohužel se mi to stává opakovaně, že nedám chvilku pozor a vyběhnu z trati. A protože jsem si toho byl vědom, šel jsem se hned po proběhnutí cílem nahlásit. Tomášoví vítězství přeji, protože je letos takový můj věrný stín, zaslouží si to! Přijedu za rok a třeba to dopadne lépe.“
Celkovým vítězem se stal padesátník Tomáš Kyncl z Holic za 1:30:54 hod, nejlepší čas na kolo dal v tom prvním – 22:15. Ale vzhledem k výše uvedenému společnému startu o tom ani nevěděl.
Nejlépe zní popsání situace a dění z jeho úst: „Ze začátku jsem vůbec nevěděl, jak si stojím. Závody na 5, 10, 21 km a štafety, to všechno dohromady, prostě maglajz. Při mém probíhání cílem prvního kola hlásili nějaké jméno, že je na půlce čtvrtý celkově. Řekl jsem si, že já tedy budu celkově někde pátý, šestý nebo sedmý. Po druhém kole všichni v mém dohledu, až na jednoho, skončili. Bednu v kategorii, nad 50 let, už jsem viděl nadějně, ale běžel Drahomír a pořád mi v hlavě zněla slova o velké konkurenci, takže jistý jsem si tedy nebyl. Během třetího kola se mi podařilo předběhnout jednoho borce. V cíli třetího kola něco o mně hlásili, ale vůbec jsem nerozuměl. Prostě jsem běžel dál, přičemž jsem měl za to, že jsem čtvrtý celkově. Nikoho už jsem nepředstihl, v cíli pak nikdo nic neříkal. Takže asi čtvrtý celkově, myslel jsem si, a v kategorii bůh ví. Po chvíli jsem potkal Drahomíra a zjistil, že ten smolař opět zabloudil.“
„Mrzelo mě to, za něj i za mě, protože on je borec a já takto přicházet k úspěchu nechci, ale tímto se ta bedna v kategorii stala jistou. Pak začalo vyhlašování. Nejdřív áčko, přičemž mě zarazilo, že vítěz byl tím borcem, kterého jsem předbíhal ve třetím kole. Ještě mi to nedošlo, navíc pořadatel hlásil, že byl první celkově, tudíž to vypadalo na šotka ve výsledcích. Pak béčko, kde všichni měli pomalejší čas než já. V tu chvíli jsem si myslel, že v céčku budu druhý.“
„Jenže jako druhého vyhlásili někoho jiného. Napadlo mě, že jsem jim vypadl z výsledků, když vítěze áčka, jenž doběhl za mnou, ohlásili jako běžce s nejlepším časem. Už jsem se psychicky chystal na to, že půjdu pořadatele upozornit na chybu, když vtom jako vítěze céčka ohlásili mě. Nejdřív jsem cítil úlevu, nerad protestuji, a pak radost, vždyť to znamenalo, že jsem vyhrál celkově. Objektivně jsem skončil za Drahomírem druhý, ale i opět celkově, což je výsledek, na který jsem si opravdu nemyslel. Bylo to pro mě napínavé až do konce.“
Tomáše čeká v neděli 10.11. závěrečný závod třídílného běžeckého poháru Clock cup v Potštejně na Rychnovsku, Drsný běh okolo hradu Potštejn, v jehož průběžném pořadí vede. Celkově druhý v půlmaratonu v Srchu byl vítěz mladíku Tomáš Bárta za za 1:32:13 a třetí nejlepší čtyřicátník Martin Urbánek za 1:33:22.
V soutěži žen vyhrála ve stylu start cíl také vítězka nejzkušenější kategorie Iva Pachtová z Ostravy. Vítězka nedávného Kroměřížského maratonu zapsala v Srchu 1:40:49. Druhá byla nejlepší mladá Michaela Neuvirtová za 1:51:56 a třetí Markéta Sýsová za 2:02:39. Soutěž čtyřicátnic vyhrála Kateřina Janáčková z Pardubic za 2:16:38.
Velkou osobností klání v Srchu je slovenská běžkyně s největším počtem půlmaratonů u nich. Soňa Macejáková dorazila z Bratislavi. Vloni zde dala svoji 149 půlku, letos to byla její 179 – 3:03:46 a třetí místo nad 50 let. Závod žena na 10,5 km vyhrála Eliška Kliková za 47:07. Druhá byla loňská vítězka Bára Vaníčková, nedávno tedy Zavřelová, z Němčic na Pardubicku – 48:21, vloni dala 47:12. Třetí byla Lucie Vágnerová za 48:55 (všechny na foto). Desítku si dal i pardubický kavárník Milda Bajer s novým členem týmu Café Bajer Milanem Horváthem a žák byl lepší než jeho profesor – 74:29 a 68:49. Často se ve východních Čechách objevuje Martin Hejný z Čechtic u Vlašimi – 51:17. Před týdnem si dal Týnišťskou desítku: „Cestou domů jsem se tehdy stavil na nějakém novém malém běhu u Skutče. Běželi jen místní a tak jsem se stal absolutním vítězem.“
Z Poděbrad přijel opět Tomáš Pěcha, který nedávno dal půlku v Drážďanech za 2:35 hod: „Pro mě dneska neskutečný zážitek. Proti loňsku jsem se zlepšil dokonce o devět minut (71 min). Ke konci jsem soupeře jen předbíhal. Za rok dorazím určitě znova.“
Soutěž na 5,25 km vyhrál Jakub Hromádko z Nové Paky za 22:25 a Iva Endrštová za 26:12. Běžce s pejsky Adrien Špaček a Bucky za 23:29 a Lucie Flégrová a Sia za 23:32. Štafety na půlce vyhrál Sokol Holice (Picek, Pýcha, Koza, Jiroutová) za 1:50:36.
Letos se Sršský kros uskutečnil pod novým vedením závodu, a tomu úspěšně šéfovala Zorka Doležalová, loňská vítězka pětky, které výborně navázalo na předchozí činnost Lubomíra Jiráska, který si odběhl půlku. V cíli každý účastník obdržel medaili závodu a všichni startující tradičně obří Sršský řízek.
Letos se navíc mezi všemi startujícími losoval poukaz na odběr bot od hlavního sponzora Asics do hodnoty pěti tisíc a vyhrál ho Ondřej Kubias, který běžel 10,5 km za 66:09 minuty.