O víkendu se u příležitosti maratonu ve Vídni uskutečnil zajímavý závod na poloviční trati – před hlavním závodem běžel fenomemální etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie ve stíhacím závodu proti skvělé Paule Radcliffeové. Vyhrál až příliš pohodlně, Radcliffová neměla svůj den…

Gebrselassie doběhl, diváky velmi očekávaný „OMV Champions Race“, v čase 60:52 minut, Radcliffová běžela půlmaratonskou vzdálenost 72 minut a tři vteřiny. Půlmaraton byl výjimečný tím, že se jednalo o stíhací závod. Početná divácká kulisa tipovala, jestli dorazí do cíle dříve Gebrselassie nebo Radcliffeová.

Britská závodnice odstartovala o 7 minut a 52 vteřin dříve než Etiopan a její snahou bylo doběhnout do cíle první. Rozdíl mezi osobními rekordy obou běžců ale byl příliš málo a doběhla druhá, Gebrselassie jí dostihl již po patnácti a půl kilometrech.

„Je úžasné zde běhat. Moc se mi to líbilo,“ říkal po závodě nadšený Haile. Litoval ale, že jeho soupeřka neběžela moc dobře. „Existují dobré dny a špatné dny, tak to je,“ poznamenal.

Výkon Radcliffeové poznamenal zánět průdušek, který v nedávné minulosti prodělala.

„Nebylo to dobré, od šestého kilometru jsem měla problémy s těžkými nohami. Nebylo to respiračními potížemi, neměla jsem energii,“ sdělila v cíli zklamaná závodnice, která za svým osobním rekordem zaostala o více než pět minut. Když jí Gebrselassie předběhl, paradoxně jí to povzbudilo. Bohužel byl závod rozhodnut mnoho kilometrů před cílem.

V neděli byl na pořadu dne maraton. Zúčastnilo se ho celkem 36 157 závodníků. Podle očekávání se zde prosadili Keňané, kteří obsadili prvních sedm příček.

Celkovým vítězem se stal v novém traťovém rekordu Henry Sugut – 2:06:58. Výborné výkony podali polští borci, kteří obsadili osmé resp. desáté místo. Těmito výkony si drží v letošních polských tabulkách druhé a čtvrté místo. Fantastického času dosáhl letos v Japonsku Henryk Szost – 2:07:39, tento čas je zároveň polským národním rekordem.

9. El-Hassane-Ben Lkhainouch (FRA) 2:11:06
  10. Arkadiusz Gardzielewski (POL) 2:11:34 (PB)

Mezi ženami se v první desítce neobjevila ani jedna Keňanka.

1. Fate Tola (ETH) 2:26:39
  2. Olga Glok (RUS) 2:27:18 (PB)
  3. Helalia Johannes (NAM) 2:27:20 (NR)
  4. Olha Kalenarova-Ochal (POL) 2:31:33 (PB)
  5. Lydia Rutto (KEN) 2:31:57 (PB)
  6. Maryna Damantsevich (BLR) 2:32:18 (PB)
  7. Nonata Da Silva Cruz (BRA) 2:32:46 (PB)
  8. Anastassia Dashkewich (BLR) 2:34:11
  9. Tanja Eberhart (AUT) 2:43:59 (PB)
  10. Natalia Steiger (AUT) 2:54:14

Web Vídeňského maratonu

Autorem článku je Martin Singr, mladý běžec ze středních Čech. Nyní studuje ČZU v Praze a v tomto městě také trénuje, o víkendech jej lze vidět pobíhat v okolí Rychnova nad Kněžnou nebo Sedlčan.