Čtvrtého prvenství v řadě v Běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady dosáhl domácí vytrvalec Jan Janů startující v barvách Hvězdy Pardubice. Dvojnásobný český šampion v běhu do vrchu v dvanáctém ročníku tohoto náročného silničního běhu v okrese Žďár nad Sázavou na 28 kilometrů, navíc v sólo závodě, zapsal čas 1:45:12. Vloni dal traťák 1:34:55 minuty. Druhý proběhl cílem Lukáš Koudelka z AK Drnovice za 1:50:25 a třetí Petr Svoboda, nejlepší čtyřicátník, z Brna za 1:52:43.

Závod se letos uskutečnil za téměř ideálního běžeckého počasí, ke konci se však zatáhlo a poslední běžci dobíhali v dešti.

Profil závodu je jak zuby od pily. Nejnižší místo je v nadmořské výšce 387 metrů a nejvyšší v 665 metrech. Na celé trase je spousta krásných míst s výhledy na okolí Vírské přehrady a to nad obcemi Veselí, Hluboké, Chlum i Věstín. Prvních 10 km probíhá v samé blízkosti přehradní nádrže po pravobřežní komunikaci, kde je zákaz provozu motorových vozidel a také úsek mezi obcí Chlum a Věstín (cca 4 km po 21 km závodu) je prakticky bez silničního provozu.

Na okruhu je nutné zdolat osm náročných výběhů a tomu odpovídá i počet seběhů. Nejnáročnější stoupání je mezi odbočkou do Veselí v Dalečíně (cca 11 km závodu) a vrchem nad Veselím, kdy musí závodníci na vzdálenosti 4 km překonat výškový rozdíl 186 metrů. Nejdelší seběh je naopak mezi 23. km ve Věstíně a 26. km ve Víru, kdy na 3 km seběhnou 161 metrů, který již řádně unavenému tělu dá zabrat.

V soutěži žen bojovali o prvenství zkušené veteránky s dvojicí mladých atletek. V polovině závodu bylo ve hře pět žen. Sice šla záhy po startu do vedení Ivana Martincová, ale za ní v koncovce trojice, v polovině však čtveřice, bojovala o umístění na bedně v celkovém pořadí. Jejich souboj vedl k tomu, že v závěru Ivanu – 2:14:08 řádně stáhly a navíc doběhly pěkně za sebou V posledním kilometru vybojovala druhé místo nejlepší mladá Lucie Johaníková rovněž z Brna 2:14:55 a třetí byla Anna Krátká, druhá nad 45 let, z Hvězdy Pardubice – 2:15:11. Čtvrté místo patřilo nejlepší z kategorie 35 – 44 let Zdeňce Komárkové 2:15:44 z SDH Bolešín. Ta má jako jediná žena absolvované všechny ročníky a patří i mezi vítězky minulých ročníků stejně jako Krátká.

Z šestého místa se v druhé polovině probojovala na celkové páté místo Janička Klinecká z Hlinska za 2:19:35, druhá 35 – 44 let. Šestá, druhá mladá, byla brněnská Dorta Anderlová za 2:23:19.

Ve zbylých mužských kategoriích vyhráli – stejně jako vloni Václav Ožana (50–59) 2:02:01, ale v čase o sedm minut horším, a dále Oldřich Šperka (60 – 69) z Jedovnic za 2:18:38 a nad 70 Josef Holý z Brna za 3:21:19. Vloni byl vítěz i poslední byli z Hvězdy Pardubice a i Josef Krátký, ač nerad, tuto pozici v čase o čtvrt hodiny horším než před rokem si zopakoval.