Obvyklá dramatičnost, třeba boje o celkové pohárové prvenství, letos chyběla sobotnímu tradičně super připravenému závěrečnému závodu Českého poháru v běhu vrchu, který se uskutečnil ve Špindlerově Mlýně. Ve většině kategorií bylo prostě už před tímto během rozhodnuto. Na téměř patnáctikilometrové trati zařazené do kategorie super čekalo startující tradičně pět strmých stoupání, mimo jiné černá sjezdovka na Medvědíně, a samozřejmě pět následných ostrých seběhů.

Úvodní kilometr závodu vede centrem města a je zakončen rychlostní prémií. Tu letos vybojoval pražský vrchař Martin Turek.

V kopcích pak kralovali favorité. Chyběl loňský vítěz Janata, takže závod a čtyři vrchařské prémie ovládl vloni druhý Radim Berka z Kozákova za 64:18 minuty před spolufavoritem Radoslavem Grohem z Vrchlabí za 65:04. Třetí doběhl František Vagenknecht z Nové Paky za 65:52.

Celkově čtvrtý byl nejlepší čtyřicátník Jindra Král z Iscarexu za 65:05. Pro vítězství mezi padesátníky si přijel Rostislav Petráš až Novéhoo Jičína za 74:17, který se tak posunul na druhé pohárové místo v kategorii. Šedesátníky vyhrál Miloš Smrčka z Říčan u Prahy za 74:31.

Sedmdesátníci mají kratší trať a na té kraloval Josef Metelka ze Spartaku Police.

V soutěži žen rovněž chyběla loňská vítězka Hájková, která letos vyhrála Český pohár absolutně. Takže otěže závodu převzala vloni druhá lyžařská legenda, nejlepší nad 55 let, Blanka Paulů za 84:44 před nejlepší mladou, orienťačkou z Prahy, Kristýnou Kolínovou za 85:31 a druhou mladou Lucii Luštincovou za 88:59. Celkově čtvrtá byla vítězka kategorie 45 – 54 Anna Krátká z Hvězdy SKP Pardubice za 93:17.

Osobně musím smeknout před Hankou Nádherovou z Hradce Králové, běžel její manžel a syn. Letos absolvovala mimo jiné třicetikilometrový přeběh Králického Sněžníku, ale špindlerovská trať pro ni byla tužším oříškem. Strávila na ni přes tři hodiny.

„Závěrečný kopec na Medvědíně mě dostal, došlo mi i morálně. Pak mi to přestalo běžet i z kopce,“ řekla závodnice, která však v neděli úspěšně zvládla desetikilometrový krosový běh za osmdesát minut.