Nečekaně úspěšný týden má za sebou hradecká vytrvalkyně Hvězdy SKP Pardubice Denisa Kozáková. Nejdříve se stala po vítězství v městském závodě televizní běžeckou star celoplošného kanálu. Poté podle očekávání v týdnu vyhrála na hradecké Biřičce šestý závod Rock Machine Hradeckého poháru a nakonec o víkendu na stejném místě neočekávaně, obvyklá její poražitelka nedorazila, Hradecký kros.

V sobotním Hradeckém krosu se sešlo téměř osm desítek startujících a na desetikilometrové dvouokruhové trati Denisa jako jediná žena pokořila hranici 40 minut – 39:35, celkově byla 14 a v porovnání s loňskem se zlepšila téměř o dvě minuty!

Ze závodu si však odnášela nepříjemnou vzpomínku na to, že je i v hradeckých lesích, především v trailových pasážích, kde jsou přes cestu kořeny stromů, nutné být neustále ostražitá.

„Před druhým kilometrem, když se prudce odbočovalo doprava jsem chvíli na rozbité cestě nedala pozor. Noha mi sjela po kořenu a přistála jsem na boční část těla, mám tam pěkný moncl. Chvíli jsem byla otřesená, takže běžec za mnou mě musel přeskočit,“ vyprávěla s úsměvem zážitek nejlepší žena z kategorie 35 – 44 let.

Druhá proběhla cílem nejlepší mladá – Jana Solánská z Maratonstavu, dříve Pechková, za 42:35, která na trati bojovala s nejlepší ženou z kategorie 45 – 54 let Annou Krátkou z Hvězdy SKP Pardubice.

„Běžely jsme spolu v kontaktu do třetího kilometru, pak mi Jana cukla a bylo vymalováno,“ konstatovala po závodě Krátká, která však měla v nohou páteční noční Lanškrounskou míly, v níž ženy vyhrála, a v Hradci zlepšila vlastní loňský rekord kategorie na 43:02. Celkově čtvrtá proběhla cílem nejlepší žena nad 55 let Blanka Paulů z Vrchlabí za 43:46.

V soutěži mužů bojovali o prvenství nejlepší závodníci východočeské běžecké Velké ceny, do níž byl závod zařazen. Vyhrál vítěz kategorie 35 – 44 let Marek Kincl z Náchoda za 36:06 před nejlepším z 45 – 54 let Petrem Ulichem z náchodské Přibyslavi – 36:16.

„Vůbec jsme spolu neběželi. Marek to hned po startu napálil a furt běžel sólo,“ řek k průběhu závodu Petr Ulich. Pro zajímavost historicky nejlepšího času zde dosáhl legendární Jan Pešava – 30:34.

Další kategorie ve velmi pořadatelsky vydařeném klání, oceněno bylo dokonce v každé kategorii pět nejlepších – takže celkem padesát závodníků, dále nejstarší a nejvzdálenější účastníci, vyhráli – Vladimír Vacarda (55 – 64 let za 40:24), Jiří Javůrek (65 – 74 za 45:25) a Vítězslav Jantsch (nad 75 za 57:44).

V Rock Machine Hradeckém poháru poháru nemá Denisa tento rok rovnocennou soupeřku. Na 7,5 kilometru dlouhé trati opět pokořila hranic 30 minut – 29:46 a byla celkově šestá. Navíc o sekundu vylepšila vlastní traťák.

Druhou ženou byla Lenka Ungerová z Dobrušky za 34:34 a třetí Eva Vejběrová z Cyklo Pokr HK za 35:13. Nejlepší veteránkou nad 40 let domácí Iva Čechová za 35:39.

Soutěž mužů má v Hradeckém poháru letos tradičního vítěze v Tomáši Cinkovi z Iscarexu – za 26:50, který tentokrát vyhrál před Davidem Hepnerem z hradecké Slavie 28:00.

Rock Machine Hradecký pohár pokračuje sedmým závodem navečer 30. června, tradičně u rybníku Biřička.