Červený Kostelec – Tradičně první lednovou sobotu se uskutečnil v Červeném Kostelci na Náchodsku Novoroční běh, letos 39. ročník. Po deváté vyhrál Petr Pechek z Maratonstavu Úpice. Sedm prvenství má v tomto závodě na svém kontě legendární Milan Krajč z Jablonce nad Nisou.

Na členité silniční trati vedoucí přes Rtyni v Podkrkonoší o délce 11,5 kilometru úřadující český šampion v maratonu jako jediný pokořil hranici 40 minut – 39:22. Traťový rekord drží další legenda závodu – Norbert Smuda z Polska, který navíc za mrazivého počasí dal čas 37:37 minuty. Pechek za letošních ideálních běžeckých podmínek ihned po startu unikl všem soupeřům.

Druhý proběhl cílem Pavel Brýdl z Trutnova, který zde vyhrál v roce 2010, – 40:24. Třetí byl stejně jako vloni nejlepší čtyřicátník Jindra Král z Iscarexu – 42:11 a čtvrtý, druhý v této kategorii, úřadující vítěz Velké ceny východních Čech v bězích, Marek Kyncl z Náchoda startující za Maratonstav Úpice. Ten rovněž zopakoval loňské umístění.

V letošním ročníku startovalo 67 vytrvalců, tedy o osm méně než vloni, ale oproti loňsku chyběli polští vytrvalci. Na startu i v cíli byl ředitel závodu Hugo Frýba, který má absolvované všechny ročníky. Letos tento šedesátník zapsal navíc slušný čas 64:39.

Chyběla však druhá v počtu startů, domácí Hana Vacková (28 startů), takže se na ní dotáhl legendární Karel Šklíba z Úpice (rovněž 28 startů). Čtvrtý v počtu účastí je Josef Krátký (21 absolvovaných běhů v řadě) a s 20 následuje další běžecká osobnost Jarda Mazač z Police nad Metují.