Kostelec nad Orlicí – Stejně jako vloni vyhrál o parník 27. ročník Silvestrovského běhu v Kostelci nad Orlicí Miloš Kratochvíl z Hvězdy SKP Pardubice. Jako jediný z 82 startujících, kupodivu stejný počet jako vloni, dal členitou šestikilometrovou zasněženou trať pod 20 minut – 19:33 minuty. Tedy jen nepatrně hůře než před rokem. Tehdy se však běželo na suché trati. Kratochvíl zde drží i traťák, a to časem pod 19 minut.

Kostelecký běh má profil horského závodu. Po startu mírné stoupání a hned krátký seběh, v opačném gardu se dobíhá tento kilometrový úsek do cíle, a pak následuje okruh s téměř dvoukilometrovým výběh. Následuje půlkilometrový strmý seběh a pak necelé dva kilometry mírného klesání, jediný úsek, kde se neběželo po sněhu, ale asfaltu, k závěrečnému výše uvedenému kilometrovému ú­seku.

„Je to můj poslední start za mladé, od zítřka již běhám čtyřicátníky,“ smál se před startem vítěz, který zde v minulosti vyhrál xkrát. Miloš, který mimo jiné dokázal v Běchovicích vyhrát v devadesátých letech minulého století kategorii dvacetiletých, si neustále drží vysokou výkonnost. O dvě generace mladší byl druhý muž v cíli Daniel Vandas – 20:02. „Trápil mě v první polovině závodu, na zasněžené trati měl navíc výhodu, že běžel v orienťáckých botách. Ale ke konci stoupání mu došlo,“ popsal průběh závodu Kratochvíl.

Třetí proběhl cílem vítěz závodu z roku 2011, pak dvakrát druhý, Petr Nechvíl z Chocně za 21:36. Čtvrtý známý triatlonista Pepa Doleček za 22:18.

Kategorii nad 40 let vyhrál legendární havajský Ironman z Vysokého Mýta Miroslav Rautenkranc – za 22:40. Vloni byl třetí a bylo na něm vidět, že je hodně vyběhaný. Stejně jako před rokem byl druhý Karel Šesták za 23:09 a třetí Tomáš Sládeček za 23:56.

Soutěž žen byla letos výkonnostně slabší. Nejlepší tři doběhly v necelé půlminutě. Vyhrála Milošova přítelkyně Markéta Hronová za 27:10 před jedenáctiletou Adélou Vandasovou, sestra druhého muže v cíli, za 27:14 a hradeckou Klárou Šimákovou – 27:33. Vloni nejlepší žena běžela pod 24.

Tradičně nejstarším účastníkem byl domácí osmdesátník Otakar Svatoš.