Rabštejnská Lhota – Po jedna třicáté se uskutečnil Běh 2:08 a po jedenácté ho vyhrál Jiří Musil z Hlinska. V době vzniku tohoto závodu před 35 lety to byl nejlepší maratonský čas, a proto si vytrvalci z KRB Chrudim chtěli zkusit kolik za tuto dobu uběhnou na sedmisetmetrovém krosovém okruhu v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku, převýšení na jedno kolo je necelé dva metry.

Tehdy byl držitelem nejlepšího maratonského výkonu Australan Robert de Castella, který se stal v roce 1983 prvním mistrem světa v maratonu. V roce 1986 vyhrál Bostonský maraton v osobním rekord 2.07:51.

Úvodních tři sta metrů se běží více z kopečka po hrubším asfaltu. Z tohoto místa bylo letos možné sledovat i při běhu nacvičující leteckou skupinu na nedalekém chrudimském letišti nebo z nebe se vznášející parašutisty. Zbytek trati vede lesem do kopce terénem s dosti kořeny přes cestu.

Musil, jehož osobní maratonský rekord z mladších let je pod 2:40 hodiny, neměl letos vážnějšího soupeře. Sice v první třetině závodu to s ním zkoušel Lukáš Maier, ale nakonec i jemu dal dvě kola. Letošní vítězný výkon je 30349 metrů, vloni Musil zapsal 30 972 metrů, tedy přes 44 kol. Jeho osobní rekord na této trati, jenž je vytyčena od roku 2001 (dříve se běhal sousední členitější okruh), z roku 2003 má hodnotu 32 576m. Absolutní rekord na tomto okruhu drží legendární Milan Holický z Pardubic, který zde při svém jediném startu v roce 2002 dal 33 086m. Po loňském druhém místě doběhl letos třetí Petr Kalný z AFK Chrudim za 28 220m.

Jedinou ženou, která dokázala po čtvrté vyhrát byla Jitka Kalná z AFK Chrudim. Vloni si dala osobní rekord 26 982m, letos zapsala 21 976m. Rekordní ženský zápis drží další běžecká legenda Anna Krátká ze Svitav, která zde rovněž při svém jediném startu v roce 2007 dala 27251m.

Rozhodčí, Jan a Jakub Zajícovi, také počítají zajímavé statistiky. Takže nejvyrovnaněji běžel šestý Filip Hejkrlík, který v druhé polovině závodu zpomalil o pouhé jedno procento – 26 556m. Jediným vytrvalcem, který zaběhl druhou polovinu závodu lépe než první byl pátý Petr Eliáš – 26 556m, který se dokonce zlepšil o necelých deset procent.

Zajímavostí Běhu 2:08 je účast rodiny Jelínkovy z Třemošnice. Tatínek běžel dlouhý závod – sedmý za 25 041m. Maminka si dala první hodinu hodinovku – 9682. Obě děti poté nastoupili rovněž k hodinovce v druhé polovině závodu. Jaromír, vítěz hodinovky, dal 10 446m, a Míša 7401m.

Na více jak dvouhodinovou štreku letos nastoupilo jedenáct vytrvalců, tedy o šest méně než vloni, ale všichni dokončili. Pro zajímavost výkon posledního závodníka byl 19 305m, tedy necelých dvacet osm kol a jeho zpomalení bylo devět procent.

Po skončení závodu se všichni přesunuli do místní osvěžovny, kde pod patronací obecního úřadu proběhlo vyhodnocení letos zvláště vyvedeného Běhu 2:08, protože bylo suprové počasí. Osobně si pamatuji jeden ročník, který ani nebyl pro mokré sněhové závěje a neustálé sněžení s deštěm ani zahájen.