Vír – Loňské prvenství lehce obhájil v Běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady závodník Hvězdy Pardubice Jan Janů. Za poměrně pro běh příznivých podmínek dosáhl času o dvě minuty horšího než vloni. Silniční členitou trať zdolal v tréninkovém tempu za 1:39:00. Druhý Jan Kohut z Blanska ztrácel 45 sekund.

Někdy si říkám, proč běháme takové štreky, když je někdy pořadí dáno po prvním kilometru. Janů běžel po startu na čele s Kohutem a držitelem traťového rekordu z roku 2009 časem 1:35:01 Danielem Orálkem.

Záhy šel do sólo běhu. „Získal jsem si dostatečný náskok a ten jsem si kontroloval. V koncovce jsem se i šetřil, protože za týden mě čeká kvalifikační závod na Mistrovství Evropy v běhu do vrchu,“ uvedl po závodě jako vždy usměvavý Janů.

Velký souboj byl o třetí místo a prvenství v kategorii čtyřicátníků. Na Orálka, 1:45:40, zle dotíral Jiří Žák, nakonec ztrácel sedm sekund. Padesátníky vyhrál brněnský Jiří Rerych za 1:53.19, za nímž doběhl s minutovou ztrátou dnešní oslavenec Václav Ožana. Šedesátníkům kraloval za 2:12:22 Brňák Jarda Kaše.

Soutěž žen vyhrála závodnice z kategorie nad 45 let Ivana Martincová z Brna za 2:07:07. V koncovce ji měla na dohled nejlepší mladá závodnice Tereza Procházková z Ořechova – 2:07:31, vloni rovněž druhá a časové zlepšení o devět minut. Třetí místo nakonec vydřela polovinu závodu běžící druhá loňská vítězka Anna Krátká z Hvězdy SKP Pardubice – 2:09.17, druhá žena nad 45 let. Za ní doběhnuvší nejlepší žena z kategorie 35 – 44 let Zdenka Komárková z Olešnice ztrácela pouhých pět sekund.

K závodu nastoupilo a dokončilo rekordních 92 vytrvalců. Velký dík patří pořadatelům za super zajištění závodu, ve Víru je to tradičně bez podstatných chyb.