Červený Kostelec – Po osmé vyhrál Novoroční běh v Červeném Kostelci Petr Pechek z Maratonstavu Úpice. Vloni se vyrovnal sedmi prvenstvími legendárnímu Milanu Krajčovi z Jablonce nad Nisou.

Na členité silniční trati vedoucí přes Rtyni v Podkrkonoší o délce 11,5 kilometru neúspěšně útočil Pechek i na traťový rekord, který drží další legenda – Norbert Smuda z Polska, který však za mrazivého počasí dal čas 37:37 minuty.

Pechek za letošních ideálních běžeckých podmínek ihned po startu unikl všem soupeřům. V cíli se jako jediný dostal pod 40 minut – 37:56.

Druhý proběhl cílem poslední vítěz Velké ceny východních Čech v bězích Jiří Čivrný z SK Nové Město nad Metují za 40:14. Třetí byl nejlepší čtyřicátník závodu Jindra Král z Iscarexu Česká Třebová – 40:58, před dalším čtyřicátníkem Markem Kinclem z Náchoda.

Nejlepší ženou, celkově šesté místo, byla stejně jako vloni Taťána Metelková ze Sokola Hradce Králové – 43:35. Na dalších místech byly méně známé vytrvalkyně, druhá Klára Přibylová – 51:07 a třetí Aneta Khýrová ze Dvora Králové nad Labem –52:00. Až na dalších místech jsou známější jména Ivana Duffová (52:28 minuty), dříve Škodová, a Daniela Tylšová (56:00).

V letošním 38. ročníku startovalo 75 vytrvalců, z čehož 11 bylo žen. Na startu nechyběl ředitel závodu Hugo Frýba, který má absolvované všechny ročníky. Zhruba na druhém kilometru běžela vzorně seřazena skupina, v níž byl Frýba, druhá v počtu startů Hana Vacková (28 startů), třetí legendární Karel Šklíba (27 startů) i čtvrtý v počtu účastí Josef Krátký (20 absolvova­ných běhů).

Po letech nevyšel přeběh železnice v Červeném Kostelci, takže absolutní čelo závodu proběhlo, spadly závory, no někdo zariskoval, projel nákladní vlak, o kterém pořadatele nevěděli, a pak mohl v pohodě zbytek pole pokračovat.

Letos dorazila i početná skupina běžců z Polska mezi nimiž byl i nejstarší účastník běhu Józef Zuk (74 let) – 1.32:41.