Plzeň – Maraton v rámci Zátopkova zlatého týdne v Plzni absolvovalo celkem 41 mužů a 9 žen, půlmaraton 33 mužů a 3 ženy, 10 km 1 žák, 4 muži a 1 žena, štafeta byla pouze jedna – půlmaratonská.

V maratonu zvítězil Mulugeta Serbessa systémem start – cíl. Od začátku se postupně ostatním maratoncům vzdaloval a běžel velmi rychle. Mezičasy napovídaly, že by mohl překonat i nejlepší zaběhnutý čas v šestileté historii závodu, který sám drží časem 2:30:52 hod. z roku 2009.

Tropické vedro však tento záměr nedovolilo. Ve stínu bylo 35°C, takže při startu závodu v 15.30 hodin (startuje se symbolicky ve stejný den i hodinu jako Emil Zátopek při OH 1952 v Helsinkách) bylo na slunci přes 40°C, což jsou již velmi extrémní podmínky pro maratonce, a proto časy všech byly pomalejší, někteří museli ze závodu i odstoupit. Všichni, kteří se ale postavili na start maratonu a půlmaratonu zaslouží pochvalu za odvahu, neboť podmínky pro běh byly opravdu kruté.

Mulugeta Serbessa (Ortopedie Týn nad Vltavou) nakonec zvítězil časem 2:39:24 hod., na 2.místě doběhl Radek Brunner (SK Babice) časem 2:46:22 hod. a na 3. místě skončil loňský vítěz Zátopkova zlatého týdne Michal Kovář (TJ Slovoj Banes Pacov) časem 2:55:44 hod. Obhájce loňského vítězství, Marek Procházka ze Šumperka, doběhl na 4.místě časem 2:58:23 hod.

Serbessa tak Zlatý maraton Emila Zátopka vyhrál potřetí, a protože letos absolvoval všechny tři závody tohoto běžeckého seriálu, získal i celkové vítězství Zátopkova zlatého týdne.

V kategorii žen zvítězila Jana Vichová (HSK Benecko) časem 3:51:43 hod., na 2.místě skončila Dana Jiřičná (Bonbon Praha) časem 4:05:51 hod. a na 3.místě Jaroslava Pokorová (SC MARATHON PLZEŇ) časem 4:08:19 hod., která si zajista tímto výkonem i celkové vítězství v seriálu, navíc počtvrté za sebou.