IMOS Beskydská sedmička oslavila 15 let mimořádným způsobem. V rekordním čase 10 hodin 37 minut 33 sekund se vítězem stal Marek Causidis ze Pstruží a připsal si na nejextrémnějším ultratrailovém závodu v České republice v délce 101,5 kilometrů již čtvrté vítězství. Obhájit prvenství z loňského roku se podařilo Barboře Jíšové z Prahy, a to ve velkém stylu. Z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm dorazila v rekordním čase 13:14:15 a v absolutním pořadí skončila na skvělém 5. místě, což je nejvyšší ženské umístění v historii závodu, kterého se opět zúčastnilo 3000 závodníků. Do vytouženého cíle dorazilo 2459 vytrvalců, kdy poslední zdolal vytouženou metu jen tři minuty před vypršením časového limitu 29 hodin.

REKORDNÍ CAUSIDIS I JÍŠOVÁ

Mimozemšťan, jiný vesmír, masakr nebo prostě „jen“ borec. I takové hodnocení si od svých souputníků vysloužil za svůj mimořádný výkon na B7 Marek Causidis, který opět dokázal, že patří mezi absolutní českou ultratrailovou špičku. Loňský rekord Tomáše Macečka překonal o 21 minut a připsal si na B7 čtvrté vítězství, z toho druhé v kategorii jednotlivců jednotlivec (2019, 2024). „Byl to můj cíl, překonat rekord, minimálně se tedy o to pokusit,“ přiznal spokojený vítěz v cíli na frenštátském náměstí. „První půlku trati jsem šel více zadrženě, ať pošetřím nějaké síly, což se mi tedy povedlo. Nějaké zkušenosti za ty roky jsou, tak jsem rád, že to takto dopadlo a strašně si toho vážím,“ dodal s tím, že rozhodnutí o startu padlo až v sobotu před závodním víkendem.

Lehce zapamatovatelný rekord, nejtěžšího ultratrailového závodu v Česku. Tak by se dal stručně okomentovat úžasný rekordní výkon na jubilejní 15. IMOS Beskydské sedmičce Barbory Jíšové, který má hodnotu 13 hodin 14 minut a 15 sekund. „Je to jeden ze splněných snů a cílů. Prostě nádhera,“ neskrývala Bára spokojenost. Nejen do závodu, ale i do jeho přípravy dala vše. „Byla jsem na soustředění v severní Itálii v Livignu, kde je hodně kopců. Trénovala jsem tam na dnešní rekord.“ Cesta k němu nebyla pro Báru vůbec lehká, ale touha zapsat se do historie B7 byla tak silná, že dokázala všechny překážky zvládnout. „Měla jsem docela velkou krizi, když jsem sbíhala ze Smrku dolů a potom na poslední občerstvovačce na Pinduli. Na ten poslední kopec už se mi opravdu nechtělo. Když jste ale třináct hodin první, tak už nechcete být druhý.“

Oba vítězové se zároveň stali Mistry České republiky v horském maratonu a stejně tým Dizzyboys ve složení Jan Procházka – Štěpán Vinkler, který v čase 13:28:54 vyhrál v kategorii dvojic. „Patnáctka byla ve znamení rekordů a vítězný čas Marka Causidise, to je prostě parádní výkon. Když se vrátím na počátky B7, tak jsme na takové časy vůbec nepomýšleli a obzvlášť, když jsme trasu o něco protáhli. Mužské i dívčí výkony se opravdu posunuly do jiných dimenzí, klobouk dolů,“ ocenil rekordní časy ředitel závodu Libor Uher.

NEVYNECHALI ANI JEDNU B7

Kořením jubilejní 15. IMOS Beskydské sedmičky byla účast 10 závodníků, z toho jedné ženy, kteří nechyběli ani na jednom ročníku. Jedním z nich byl Milan Pohl, majitel kompletní unikátní sady závodních triček B7, pro něhož bývá extrémní beskydské putování i něčím víc. V pátek večer vyšel z třineckého atletického stadionu jako jednačtyřicetiletý, aby se do cíle ve Frenštátu dostal po vystoupání 5500 metrů jako dvaačtyřicátník. „Často se mi narozeniny vlezou do Beskydské sedmičky, takže občas žertuji, že je to taková moje narozeninová párty, aniž by většina účastníků věděla, že na ní je,“ řekl s úsměvem překladatel z Berouna a rovnou dodal: „ Beskydská sedmička je pro mě naprosto srdeční záležitostí. Byla to pro mě první akce tohoto druhu, kterou jsem vůbec absolvoval a ty první lásky nerezaví. Když to půjde aspoň trošku, tak se určitě uvidíme i na šestnáctém ročníku, a kdyby to náhodou nešlo, tak bych to oplakal teda.“

Během závodního víkendu zdravotníci ošetřili pět desítek závodníků. Z počátku se jednalo zejména o dehydratace, několik účastníků B7 postihl kolaps. V sobotu odpoledne pak do cíle přiběhli závodníci, které na turistické stezce z Velkého Javorníku do Frenštátu pod Radhoštěm, pobodali sršni. První pomoc vyhledalo na frenštátském náměstí deset závodníků. „Beskydská sedmička má patnáct let, ale stále chceme pracovat na kvalitnější organizaci a už teď pracujeme na významných novinkách, které budou velkým překvapení,“ dodává Libor Uher.

REKORDNÍ BYLA I CHARITA

IMOS Beskydská sedmička nejenže testuje fyzické a psychické hranice svých účastníků, ale již tradičně pomáhá těm, kteří to nejvíce potřebují. Dobročinná akce „Každý metr pomáhá,“ garantovaná Institutem Bazální stimulace, měla i letos jasný cíl – podpořit Centrum Bazalka v Českých Budějovicích, které letos slaví 20 let svého působení. I tato narozeninová oslava skončila úžasným rekordem, neboť se podařilo vybrat od závodníků, fanoušků B7 či pořadatelů částku 385 162 korun, tedy nejvíce v dlouholeté historii legendárního ultratrailového podniku. „Výtěžek z letošní Beskydské sedmičky použijeme na pokrytí části nákladů na poskytování fyzioterapie klientů Centra Bazalka,“ upřesnila na závěr Martina Koudelková, fundraiserka Centra Bazalka.