Skutečně málokterý závod se může pochlubit tím, že proběhl jeho 98. ročník. Kdyby nebyl dvakrát zrušen, a to za heydrichiády a po měnové reformě v padesátých letech, slavili letos v Kolíně stovku. Kupodivu se úspěšně poprali i s covidem.

Jak dále uvedl před startem jeho ředitel Václav Miler, úkol zněl tehdy jasně, vymyslet nový závod. Tak vznikl Drozdův lesní běh – lehký krosík na 4,2 kilometru, desetina maratonu. Běh založili kamarádi doktora Václava Drozda – biologa, atleta, a jednoho z nejslavnějších běžců středních tratí 20. a 30. let minulého století. Úvodní kolo a půl je na atletické dráze, následuje asfaltový půl kilometr a vběh do lesa. Koncovka závodu vede po labské cyklostezce a v závěru opět jedno kolečko na atletickém oválu.

Drozda vyhrál i osm jeho ročníků a jeho osobák 12:16 minuty z roku 1934 by v pohodě stačil i letos na prvenství. Mezi další legendy Drozdova lesního běhu patří Stanislav Petr, který vyhrál jedenáctkrát a od roku 1975 drží na rovinaté krosové trati o délce 4,2 kilometru traťák časem 11:55 minuty. V soutěži žen drží traťák z roku 2001 další domácí legenda Renáta Hoppová – 14:37.

Současnou běhající legendou závodu je Jirka Miler z Mladé Boleslavi. Tento veterán (49 let) vyhrál vloni po patnácté, navíc má ve sbírce i několik druhých míst. Za mlada to opakovaně dal pod třináct minut. Letos, před týdnem byl třeba ve vítězném týmu na Berounka run, nedorazil.

Letos závod ovládli Kolíňáci. Vít Koza přiběhl na stadion s pravidelným bedničkářem kolínských závodů Petrem Harnošem a v koncovce mu nedal šanci – 14:09 a 14:17. Celkově třetí byl další mladík Marek Nedvěd za 14:34 (všichni na foto).

Padesátníky vyhrál celkově čtvrtý a také domácí Luboš Herel –14:54 a i pátý byl další „céčkař“ Jan Kotyk za 15:28. Celkově šestý byl nejlepší šedesátník Petr Louda z Jilemnice za 15:55.

Vloni byla Adélka Semrádová z Čáslavi třetí. Letos doběhla na celkově 12. místě a jasně první za 16:37. Druhá proběhla cílem domácí Michaela Gyorgyová za 16:47. Celkově třetí byla vítězka kategorie 45 –54 let Iva Římalová, která se nedávno zúčastnila běhu na 244 km Spartathlonu v Řecku.

Nejstarší veteránky nad 55 let patřily domácí Romaně Hartmanové za 18:54 a určitě velkým překvapením bylo pro Sayana Rampilovou vítězství v kategorii 35 – 44 let za 22:31. Nejstarší muže nad 70 let vyhrál Zdeněk Konývka za 21:14 a čtyřicátníky Jan Herda z Nymburka za 15:56.

Závodu byl přítomen jeho statistik Standa Plešinger, který vloni zapsal 58 start, letos byl divákem. Další místní legendou, která běžela a byla stejně jako vloni na bedně – 3. padesátník, je Pavel Till – 16:06.

Zárukou tradiční vysoké organizační kvality Drozdova lesního běhu je osobnost jeho ředitele Václava Milera, který je podepsán i pod akcemi jako je jarní Půlmaraton KVOK či srpnová Kolínská desítka. Sám se může mimo jiné pochlubit tím, že v roce 1993 v čase 2:35:20 vyhrál maraton v Benešově u Semil.