Chladno, déšť, vítr, takový byl 54. ročník silničního běhu okolím Sedloňova v Orlických horách zařazený do Velké ceny východních Čech v bězích. Přesto měl běh početné a kvalitní obsazení.

Na desetikilometrovém silničním okruhu se součtem stoupání dvě stě metrů, takže pěkná gajda do kopců, byl po osmé nejlepší vedoucí muž soutěže Kamil Krunka z Náchoda, vyhrál doslova o parník. Předloni se dostal pod 33 minut, vloni zapsal 33:40 a letos 33:52. Nejlépe to dal v roce 2008 za 31:29. Traťák drží časem 29:55 z roku 1986 legendární Ivan Uvizl. Druhý byl z Kamilovi věkové kategorie 35 – 44 let Miroslav Vraštil za 35:42.

Nejlepším mladíkem do 34 let byl Jan Všetička za 38:03, celkově třetí. Veterány 45 – 54 vyhrál Tomáš Kyncl z Holic za 38:26, celkově byl šestý. Tomáš je vedoucím mužem třídílného běžeckého poháru Clock cup na Rychnovsku a rozhodující klání jako Drsný běh okolo hradu Potštejn se uskuteční v neděli 10. listopadu.

Kategorii 55 – 64 vyhrál Franta Buřil z Vidocha za 38: 18, celkově čtvrté místo. Muže 65 – 74 let Vladimír Vacarda za 48:06. Nad 75 let byl nejlepší Jirka Javůrek z Maratonstavu za 54:06. Jirka před týdnem vyhrál svoji věkovku v Běchovicích.

Zajímavé bylo obsazení žen. Do Sedloňova dojela po rocích pauzy vítězka závodu z minulých let a atletka s několika medailemi z domácích atletických šampionátů Eva Vlčková, za svobodna Burdychová z Náchoda (na foto). V roce 2004 zde zapsala 37:12. S ní dorazila mladice Klára Janovská z Náchoda a vyhrála za 41:48.

Celkově druhá byla nejlepší nad 45 let a i druhá žena Velké ceny Denisa Kozáková z Hradce Králové za 43:20. Její dcerka, šestiletá Veronika Staňková, vyhrála běh nejmenších děvčat do 6 let na sto metrů. Třetí byla rovněž z kategorie nad 45 let Evička Vlčková za 45:02. V této věkovce byla třetí Kateřina Janáčková z KRB Chrudim – 56:20, která vzhledem k její aktivitě vede i ve Velké ceně tuto kategorii před Metelkovou a Kozákovou.

Ženský traťák drží od roku 2005 Taťána Metelková z Hradce Králové – 35:13.

Zajímavou postavou, kterou jsem potkal po více jak třiceti letech, ale hned nepoznal, byla spolužačka ze studií Lenka Hepnarová – 59.07, byla na bedně nad 55 let. Vystudovaná učitelka tělocviku a biologie. S námi do ročníku chodil i její manžel Josef, matematika a fyzika, který je nyní náčelníkem Horské služby v Orlických horách. S Pepou jsem se průběžně viděl, jelikož chodil triatlon Říčkovský Golem. A i horská služba si na akci mákla, jelikož převážela jednoho zraněného běžce na ošetření.

Nejstarším účastníkem byl jeden z nejstarších běžců u nás Standa Doležal z Pardubicka (86 let), který náročnou trať dal za 85:32.

V následující sobotu 12. října se potkají hned tři akce Velké ceny. Zcela jistě je nejnáročnějším závodem soutěže běh ve Špindlerově Mlýně. Není to běh do vrchu, ale dvouokruhové klání, okruhy jsou různé, s délkou necelých 15 kilometrů a součtem stoupání necelý kilometr.

Je to prostě zážitkový mazec s výběhem, pro většinu spíše s vyjítím, nejprudší sjezdovky Medvědína dva kilometry před cílem.