14. 9. 2024 počasí vystavilo stopku téměř všemu dění v České republice, a tak jsme museli 12. ročník Havlíčkobrodského půlmaratonu přesunout o týden na sobotu 21. 9. 2024. Platilo ale rčení: „Kdo si počká, ten se dočká“ a počasí bylo pro běžce ideální – slunečno a 20°C. Přesun způsobil řadu nečekaných změn, které jsme museli na poslední chvíli rychle řešit. Závod jsme tentokrát spojili s oslavou firmy FUTABA, která je naším generálním partnerem, a tak se od rána až do pozdního večera proměnilo brodské náměstí v happening plný sportu, dobré muziky, jídla a pití.

Co se týče sportovní hodnoty akce – posunuli jsme laťku opět o pomyslný stupínek výše, na startu jsme mohli vidět dvě účastnice olympijských her, a to slovenskou reprezentantku Katerinu Pejpkovou (2× start na OH v maratonu) a českou reprezentantku Terezu Ďurdiakovou (OH Tokyo – chůze). Trasa byla přesně změřena a získala nový certifikát od Českého atletického svazu.

Čestnou startérkou dětských závodů se tentokrát stala mistryně světa i Evropy Ludmila Formanová, startérem hlavního závodu byl starosta města Havlíčkův Brod Zbyněk Stejskal, který neodolal a sám si vyzkoušel trasu závodu Havlíčkovy pětky. Pořádajícímu týmu ze Sport Factory v čele s ředitelem závodu Jiřím Brychtou bylo tentokrát svěřeno uspořádat hlavní závod jako Mistrovství České republiky Masters a zároveň Krajský přebor Vysočiny v půlmaratonu.

V 9:15 odstartovalo postupně ve 12 dětských kategoriích 135 dětí na tratě od 60 do 600 metrů. Po jedenácté hodině pak odstartoval hlavní závod dne MČR Masters v půlmaratonu, kde startovalo 187 závodníků z celé České republiky, deset minut po něm pak vypukl závod štafet, kterého se zúčastnilo 20 štafet (po 4 běžcích), a za dalších pět minut začala i bitva o vítězství na Havlíčkově pětce, kde se utkalo 109 atletů. Letos byla poprvé zařazena do seriálu běhů Běžec Vysočina a získala tím velkou prestiž.

Celkem se všech závodů zúčastnilo 511 závodníků (135 dětí a 376 dospělých) a společně s jejich doprovodem se na Havlíčkově náměstí pohybovalo více než 1600 osob. Velmi příjemné překvapení nám připravila štafeta kvinty Gymnázia HB, která nejenom že zvítězila mezi školními štafetami, ale zvítězila i celkově s časem 1:23:08, mezi firemními týmy byli první Vodníci z VAK HB.

Havlíčkovu pětku (dříve Lidový běh) ovládl žďárský Adam Křenek, který zvítězil v čase 17:54:00, kategorii žen ovládla brodská Gabriela Kučírková za 22:58:00.

Traťové rekordy padly v hlavním závodě mužů i žen, pro obhajobu z loňského roku a celkové vítězství v absolutním pořadí si doběhl David Kaláb v čase (1:10:30). Na druhém místě skončil Adam Zenkl (1:13:34) a na třetím místě Jiří Miler (1:14:05).

Vítězkou ženského půlmaratonu se stala Katarina Pejpková (Slovenská reprezentantka na dvou OH), která zvítězila v čase 1:19:38, druhá doběhla Danka Truksová za 1:26:05 a třetí příčku brala Olga Krčálová, čas 1:26:31. Mistrovství Kraje Vysočina v půlmaratonu ovládl Jakub Exner (Corela Jihlava) před dvojicí z TJ Jiskra Havlíčkův Brod František Stupal a Vratislav Libáňský. Kategorii žen ovládla Olga Krčálová (Polná) před Kateřinou Lojkovou ze Žďáru nad Sázavou a brodskou Adélou Teclovou.

• 80 let – Jaroslav Velička – 2:39:15

Nejstarším účastníkem byl 83letý Josef Holý, který dokončil půlmaraton za 3:03:59. Klobouk dolů.

Vyhlášení vítězů proběhlo ve dvou blocích. Od 10:00 hodin dětské kategorie a od 14:00 pak dospělé kategorie. Po ukončení závodů následoval bohatý kulturní program na HB náměstí. Mohli jsme vidět koncerty skupin AT TIME, DOGA, D ĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND a OLGU LOUNOVOU, která uzavřela tento velmi povedený den.

Velké díky patří partnerům akce: městu Havlíčkův Brod (a TS HB) , společnostem FUTABA CZECH, s.r.o., B:GROUP, a.s., ACO Industries, k.s., Auto Racek, a.s., Sprint spol, s.r.o. – sorry gravity, Chládek a Tintěra, a.s., pojišťovně VZP, JUST4WEB.CZ, Highland Sport, s.r.o., Finance HB Petr Krajcigr, REBEL pivovar Havlíčkův Brod, VAK, a.s., Tiskárny HB, Městské lázně NMNM, restaurace REBEL Na Rynku, Inkospor, TJ Jiskra Havlíčkův Brod, Policii ČR, dále všem dobrovolníkům (na zajištění akce se podílelo cca 70 osob), kteří skvěle pomáhali na trati, a rovněž všem divákům a fanouškům za výbornou hlasovou podporu.

Již nyní pracujeme s naším týmem na tom, aby i příští 13. ročník byl pro Vás opět nabitý pozitivní energií a těšíme se na Vás v sobotu 20. 9. 2025. „Děláme sport srdcem“.