Po loňské úspěšné premiéře byla podruhé nejkratším závodem ve Velké ceně východních Čech v bězích Vrchlabská míle na čtyřsetmetrové tartanové dráze pořádaná ve středu 11. září navečer. Letos podstatně stoupl počet startujících, byly dokonce tři rozběhy, a lepší byl i nej čas. Pořadatelé i překvapili vyhlašováním všech věkových kategorii po pěti letech a závěrečnou tombolou.

V hlavním závodě na čtyři kola a kousek – 1609 metrů vyhrál vloni za 4:44 minuty Ondřej Souček z Maratonstavu Úpice, kterého se pokoušel v druhé polovině závodu neúspěšně doběhnout předloňský loňský vítěz a čtyřicátník Jirka Čivrný – 4:49.

Letos Jirka odtáhl první kolo, pak však k velkému sólu nastoupil domácí Mike Ophoff (na foto s nej ženou), vrchlabský lyžař, – 4:38,9. Mike vyhrál o víkendu závod na kolečkových lyžích z Vrchlabí na Friesovy boudy, 11,3 km s převýšením 745m, za 54 minut.

O druhé místo bojovali až na cílovou písku Adam Matouš 4:55 a Jirka Čirvný 4:56. Rozběh pro pomalejší vyhrál celkově devátý Michal Hák ze Studence za 6:14. Jeho tatík Jaroslav Hák byl nejstarším účastníkem (78 let) – 7:41.

V soutěži žen vloni obhájila prvenství závodnice Maratonstavu Petra Havlová za 5:34 a loňské druhé místo opět tehdy vybojovala padesátnice Dagmar Kynčlová z Jilemnice – 5:42. Letos Dáša vyhrála ve stylu start cíl za 5:51, když předvedla drtivý nástup hlavně v posledním kole. Druhá byla Tereza Trnková za 6:02 a třetí Zuzana Jirková za 6:05. Celkově pátá byla legendární sedmdesátnice Blanka Paulů za 7:05 a za ní doběhla další legenda Míša Háková za 7:07.

Až na cílovou pásku bojovali nejlepší šedesátnice. Celý závod běžela ve stínu Zdeňky Jonášové z Hradce Králové Eva Šefcová ze Rtyně v Podkrkonoší. Zkusila to na ní v poslední stovce, ale Zdeňka – 7:47 si první místo vzala o necelou sekundu zpět. Závodů se zúčastnili veteráni až z Mladé Boleslavi či Týniště nad Orlicí. Ale nejvzdálenější byla závodnice KRB Chrudim Kateřina Janáčková, která jela necelých sto kilometrů z Pardubic a vyhrála kategorii 45 – 49 let za 8:02.

Sobotní, 14.9., závody Velké ceny byly zrušeny, ale prý se uskuteční v náhradních termínech. Další jistou zastávkou Velké ceny v září bude Dubinský kros v Pardubicích v sobotu 28. září, muži rovinatých lesních 9 km, ženy 6 km.