Sportoval jsem od malička. Asi 7 let zpátky jsem si ale koupil nového horáka a začal na kole jezdit více systematicky. Nebyl to trénink, ale už jsem si zapisoval, kolik jsem kdy ujel. Pak přišel první bajkový maraton, koupil jsem si silniční kolo a začal závodit! A všichni ti závoďáci se pořád ptají „A kolik už máš letos najeto?“ nebo „Kolik hodin máš tento měsíc v sedle?“. Obdobné je to teď i s běháním. A já samozřejmě chtěl být „in“ a všechno tohle o sobě vědět a znát! Před pěti lety jsem si tak založil první opravdový tréninkový deník – tabulku na Google účtu (prakticky excel), abych ji měl vždy a všude k dispozici!
A světe div se! Krom toho, že jsem měl konečně přehled a nějaký řád v trénování, jsem mohl již brzo z ročních dat vyvozovat nějaké závěry. Proč se mi někdy jezdí špatně a jindy skvěle? A když se mi jelo skvěle, kolik jsem ten týden najezdil a jak jsem regeneroval? A kolik najetých km už bylo příliš a vedlo k únavě či přetrénování? Za další rok jsem pak mohl dělat meziroční srovnání a nyní po těch pěti letech umím sezónu pěkně zhodnotit nejen po jejím konci, ale už na jejím začátku či v průběhu, podle toho co jsem najel a jak jsem trénoval přes zimu/na jaře.
Za další dva roky jsem ke kolu přidal i běhání. V tabulce přibyl sloupec :) A s běháním přišly na řadu i kvalitní GPS hodinky od Garmina s měřením tepovky. Najednou se dal měřit i běh! Doposud mi musel stačit jen tachometr na kole. A co více, teď mám k dispozici mapu trasy, výškový profil, rychlost, průběh a samozřejmě také základní údaje jako je délka a trvání aktivity, paráda! Jenže tyto údaje už do tabulky nenarvete :( Nastal čas si vybrat sofistikovanější formu tréninkového deníku. Hlavní požadavky byly jasné – bezplatné webové řešení (Cloud), podpora map a tras, souhrnné informace dle mnoha filtrů a možnost manuálního zadání vlastních aktivit. Navíc podpora pro mobilní telefon (konkrétně aplikace pro Android). Jeden typ deníku nabízel přímo Garmin ke svým hodinkám (connect.garmin.com). Není špatný, ale chyběla mi tam možnost si naklikat aktivitu ručně (hodinky u sebe nemám vždy a přece vím, kudy jsem jel na kole nebo běžel!) a tak tento deník neobsahoval moje aktivity všechny. Data, souhrny, cíle i celkové údaje byly tedy zkreslené. Hledal jsem alternativy. Možností bylo celkem dost a já dal radu kamaráda a zkusil RunKeeper (runkeeper.com). Dodnes jsem spokojen a za těch pár let zde máme už slušnou sociální síť. Dalšími variantami byly dailymile.com nebo třeba endomondo.com. Všechny jsou zdarma a záleží tak čistě na vás – nejlepší je ten, kde máte nejširší okruh přátel!
Runkeeper jsem tedy začal používat v září 2011 a od té doby tam zaznamenávám všechny aktivity – od cyklistiky, běhu a plavání, přes chůzi, horskou turistiku, běžecké i sjezdové lyžování, až po in-line bruslení, posilovnu nebo třeba zumbu! A za těch pár let se mi nakupilo spoustu užitečných informací. Vím, čeho jsem schopen, kde jsou moje limity. Stanovuji si plány a cíle na měsíc nebo rok, případně jednorázové objemy/závody. Porovnávám nejen jednotlivé své objemy mezi týdny/měsíci/roky, ale hlavně se můžu poměřit s kamarády! A upřímně, který chlap si nerad měří a porovnává své … výkony?!
Abych byl ale upřímný, jsem ze staré školy a stále si poctivě vedu i původní tabulku na Googlu. Sloupců už je pravda více, ale přehlednost zůstala. Absolutní moc nad všemi těmi daty je někdy k nezaplacení. A jelikož se mi tréninky z hodinek nahrávají automaticky i na stránky Garminu, občas používám i ten :) No a aby toho nebylo málo, jednou za týden si přenesu své výkony i na stránky BezvaBěhu!
Trénink bez systému mnoho ovoce nepřinese. Pokud máte nějaký tréninkový plán, je to lepší. A když si budete všechny své tréninky navíc zaznamenávat, rozhodně neprohloupíte. Pro většinu začínajících běžců je naprosto dostačující tréninkový deník zde na BezvaBěhu. Přehledy týdenní i měsíční, jakés takés filtrování a měsíční srovnání s ostatními (zde je velká škoda, že lze porovnat pouze aktuální měsíc). Navíc je zde i motivační stránka věci – vaše výkony vidí kamarádi a dostat se do ligy stovkařů, případně do extraligy, to je přeci prestiž!
Tak rychle šup ven, ať si můžete zaznamenat další kilometry! Držím vám všem palce!