Jednadvacátý ročník mezinárodního Běhu na Svatý Hostýn vyhrál Tomáš Blaha. Reprezentant AK Kroměříž dosáhl v tradičním srpnovém 5kilometrovém závodě do vrchu, který měl převýšení 422 metrů, času 23:19. Na stříbrné pozici doběhl se ztrátou 7 sekund Pavel Dvořák (Atletika Alojzov), třetí byl Jakub Janda z Prusinovic (Rohálov bike team/Hostýn trail, 25:26), čtvrtý na Hostýn vyběhl Tomáš Hak (Carla.kupkolo.cz, 25:56), pátou příčku obsadil Ondřej Velička z Bystřice pod Hostýnem (www.ultramaratonec.cz, 26:11).

Tomáš Blaha v Běhu na Hostýn už pětkrát zvítězil. Triumfoval v něm v letech 2008, 2009, 2010, 2018 a 2022. Letos v něm první příčku vybojoval pošesté.

V týdnu před závodem se na něho poctivě připravoval. V pondělí regeneroval, v úterý volnějším tempem naběhal 23 kilometrů, ve středu přidal dalších 12 naběhaných kilometrů, ve čtvrtek se v trénincích zaměřil na dráze na rychlost a v pátek při vyjížďce na kole najezdil 90 kilometrů.

,,Hned po startu jsme se s Pavlem Dvořákem probojovali do čela. Na začátku druhého kilometru jsem se od Pavla odpoutal a na první příčce jsem zůstal osamocen. Pobyt na vítězné pozici jsem pak kontroloval až do cíle. Pavel se ke mně sice v průběhu pátého kilometru přibližoval, ale jeho atak jsem odrazil,“ upozornil na důležité momenty Blaha, který celý závod běžel na maximální tepovou frekvenci.

Vytrvalec s Přerova hájící barvy AK Kroměříž se vypořádal i s horkým počasím.

,,Na pětikilometrové trase se horko dalo vydržet. Ovšem raději závodím v chladnějších podmínkách,“ přiznal 48letý Tomáš Blaha. Ten po závodě relaxoval při návštěvě semifinálových zápasů přerovského tenisového turnaje žen Z-GROUP Cup by OKsystem.

Z vytrvalců ze Zlínského kraje skončil ještě v čase 27:29 Tomáš Mikulík z Chvalčova desátý, Pavel Novotný z Bystřice pod Hostýnem (28:07) jedenáctý a Martin Malík (Chvalčov, 29:11) osmnáctý.

Závod žen ovládla největší favoritka Hana Švestková Stružková z Červené Vody (AK Račí údolí, 25:23), před Ivetou Řičánkovou z Velešovic, která byla v cíli pomalejší o 4 minuty a 22 sekund, bronz si pověsila na krk obhájkyně prvenství z loňského roku Lenka Jančaříková (Orel Židenice – 2B Winner Team, 30:09), čtvrtá skončila Kateřina Žůčková (TON Bystřice pod Hostýnem, 34:17) pátá byla Katrin Horváthová (Frýdlant nad Ostravicí, 35:10). Hana Švestková Stružková je reprezentanta Česka v běhu do vrhu. V Běhu na Hostýn startovala dvakrát. Poprvé před 15 lety, podruhé v roce 2019. Na letošní závod v Hostýnských vrších se speciálně nepřipravovala.

,,Pořád mám v nohách těžký 31kilometrový závod ve švýcarských Alpách. Po něm jsem odpočívala. V týdnu před závodem v Bystřici pod Hostýnem jsem běhala krátké 500metrové úseky, tréninky jsem si zpestřila 11 km volnějším během a krátkým 5 km výklusem,“ prozradila vytrvalkyně z Červené Vody.

Závod na Bystřicku brala jako kvalitní trénink v kopcích.

,,Hned na začátku jsem mezi ženami běžela na první příčce. Běželo se mi dobře. Protože se jednalo o krátký závod, tak mi horko nevadilo.,“ přiznala Švestková Stružková

Na trati ji nepotkala žádná krize.

,,V závěru mi hodně pomohl Jakub Janda, který se na mě dotahoval a tím mě donutil mírně vystupňovat tempo,“ prozradila ještě 40letá Hana Švestková Stružková, která je pochopitelně s umístěním, ale i výsledným časem na Hostýně spokojená.

Závod startoval na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem, cíl byl u rozhledny na Svatém Hostýně. Byl zařazen do Krakonoš Českého poháru v běhu do vrchu.

Pořádala ho Jednota Orel Bystřice pod Hostýnem ve spolupráci s městem Bystřice pod Hostýnem. Ředitelem závodu je Karel Novák.

Startérkou závodu byla historicky první Československá medailistka na Zimních olympijských hrách v alpském lyžování Olga Charvátová-Křížová, která v roce 1984 vybojovala v Sarajevu bronz ve sjezdu. Závodilo se v tropickém počasí. Na startu v Bystřici pod Hostýnem bylo jasno, teplota se pohybovala kolem 33°C. Velké horko bylo i v cíli na Svatém Hostýně.

Do cíle ve všech kategoriích doběhlo 173 běžců a běžkyň z Česka, Slovenska, Německa a Ukrajiny.

Nejstarším účastníkem závodu byl 83letý Josef Holý z Orla Židenice, který ho úspěšně dokončil v čase 1:01:38.