Letos se rozhodli pořadatelé ze Ski Skuhrov nad Bělou spojit do jednoho víkendu jejich sobotní 20. ročník silniční desítky s nedělním během do vrchu kategorie super ze Skuhrova nad Bělou na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou (1115 m. n. m.).
Vloni pořádali oba závody v různých víkendech a právě u běhu do vrchu, kolize s nedalekým silničním během v Lupenicích (ten je letos tradičně 6. září) a Hlineckou pětadvacítkou (30. srpna, ale jako půlmaraton), určitě nebyly spojeni s účastí cca sedmdesáti běžců. Letos v obou kláních jen v hlavních závodech nastoupilo po 120 vytrvalcích, a to navíc při obou proběhly mládežnické běhy.
Letošním absolutním vítězem se na trati se smíšeným povrchem o délce 13 kilometrů s převýšením 775 metrů stal Petr Pechek z Maratonstavu Úpice v traťovém rekord 55:09 minuty.
Závod mu pomohl rozběhnout další elitní český vytrvalec Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě – 56:59. Oba utekli v úvodní dvoukilometrové silniční pasáži všem soupeřům doslova o parník, ale v už v následujícím strmém dvoukilometrovém zvednutí tratě se ukázalo, kdo je v kopcích mistr.
Nejdiskutovanějším momentem závodu však byl příběh moravského veterána Jindry Tomíška, snad to bude příběh se šťastným koncem. Jindra je znám svým neskutečným nasazením a vzhledem k tomu, že je to bývalý železničář, je to i velký cestoval. Tentokrát se mu, i když při závodě byly relativně teplotně příznivé podmínky, asi osudově podařilo překopnout začátek závodu.
„Bylo jasné, že spolu bojujeme o třetí místo v kategorii a Jindra do závodu neskutečně nastoupil,“ pravil jeho soupeř.
Po necelém kilometru však přišel Jindrům kolaps. „Najednou se nekoordinovaně přesunul do poloviny vozovky a zřejmě cítil, že bude následovat pád, a proto ho nasměroval do travnatého příkopu. Byl to doslova sekundový moment závodu,“ dodal očitý svědek události.
Štěstím bylo, že se tato příhoda stala ještě v obci. Takže vedle několika závodníků poskytujících pomoc ihned zastavovaly vozidla a mohla být okamžitě přivolaná záchranná služba.
„Podle pokynů zdravotníků jsme se do příjezdu sanitky snažili pomoci,“ dodala jedna z Jindrových zachránkyň. Podle po závodních zpráv šlo o zástavu srdeční činnosti a pacient byl ve stabilizovaném stavu.
Na hlavní běžecké hrdinky tohoto příběhu a aktivní zachránkyně Hanu Hellerovou a Hanu Šternerovou, obě z Hradce Králové, pořadatelé nezapomněli při slavnostním vyhlašování výsledků.
„Udělali jsme to, co by asi měl udělat každý, jenom jsme byly nejblíže té události,“ pravily shodně obě skromné hrdinky závodu.