Sedmatřicetiletý Boris Fjodorov si stěžuje, že bylo „příliš teplo“, chce se pokusit běžet až v minus 60°C.
Zlatník z ruského diamantového hlavního města Jakutsk dokončil svůj ledový běh v Ojmjakon, vesnici nacházející se na Dálném východě. Ojmjakon je známý především jako nejchladnější obydlené místo na světě, nejchladnější místo na severní polokouli a je označován jako pól chladu, neboť pro 26. ledna 1926 zde byla výpočtem určena teplota −71,2 °C.
Maraton absolvoval 1.ledna a dosáhl času 5 hodin a 8 minut.
„Opravdu jsem si maraton užil,“ řekl Boris pro The Siberian Times po návratu domů. „Miluji běh při extrémních teplotách a rád bych uspořádal maraton za ještě nižších teplot od –50°C až –60°C.“
„Můj plán byl absolvovat tento dlouhý běh na Nový rok, kdy svět ještě slaví. Šlo to dobře – jakmile hodiny odbily půlnoc a skončil ohňostroj, vyběhl jsem z vesnice Ojmjakon směrem k obci Tomtor.“
„Měl jsem informace o jiných maratonech, o kterých se říká, že jsou nejchladnější, stejně jako o Ledovém maratonu u jižního pólu, kde teploty dosahovaly –28°C.“
„Věděl jsem, že to určitě nemůže být pravda. Náš Ojmjakon je nejchladnější obydlené místo na severní polokouli. Tak proč bychom nemohli uspořádat maraton tady?“
„V Jakutsku máme speciální horolezecké vybavení, ale vydržíte v něm maximálně do minus 30°C, a také by nebylo tak pohodlné pro běh.“
„Proto jsem musel strávit spoustu času s výběrem a experimentováním s různými druhy kalhot a kabátů. Vzal jsem si i kuklu, abych si co nejlépe ochránil obličej.“
„Věděl jsem, že je tady určité riziko setkání se se smečkou vlků. Ale vlci obvykle nepadají zdravé pohybující se lidi, mají tendenci se spíš držet v blízkosti stád sobů, takže šance na setkání s nimi byly minimální. Medvědi byli menším rizikem, protože zimu tráví zimním spánkem“
„Protože jsem běžel na vlastní pěst, a nebylo 100% jisté, že budu mít auto pro zajištění servisu, naplánoval jsem svou trasu tak, že jsem běžel 21,1 km na jednu stranu, a pak běžel zpátky. Mám fotografii z 21,1 kilometru.“
„Byl to můj první maraton, ale jsem si jist, že nebude poslední,“ dodal sibiřskému deníku The Siberian Times Boris Fjodorov.