Mezi závody s velkou historii u nás patří kolínský běh Kolín – Velký Osek – Kolín (KVOK), letos 66. ročník. Ten se dříve běhal jako rovinatá silniční dvacítka a neskutečný traťák 60:09 minuty zde v roce 1989 zaběhl Ivan Uvizl. Před tím v roce 1983 dala další legenda Jarmila Urbanová 73:40.

Mezi vítězi jsou atletické osobnosti jako Libor Nejman, Jindřich Linhart, Jiří Čivrný starší, Jiří Borůvka, Pavel Klimeš, Pavel Baběrád, Eddie Stewart, otec Moiry, Vladimír Vašek, Petr Losman či ještě nyní závodící Jiří Miler. V ženách zde úspěšně běžely Jana Klimešová, Renáta Hoppová, Taťána Metelková, Karla Mališová (Kolenovská), Iva Milesová či Anna Krátká (Báčová).

Nyní závod kvalitně opečovává, cílová medaile, páreček pro každého, tombola pro všechny, finanční ceny v každé kategorii, tým kolem ředitele závodu Václava Milera. Před několika lety trať pořadatelé prodloužili a nyní se běhá jako Půlmaraton KVOK.

Pět let starý traťový rekord dále drží Mosey Kibire Kipruto za 1:07:12. Ženský dala předloni Gabriela Veigertová z Jičína – 1:19:10, která byla na sobotním domácím mistrovství v běhu do vrchu pátá.

Letos, kdy se závodilo za teploty 23 stupňů a většinou za bezvětří, závod oživila běžecká skupinka z východních Čech. Byl v ní nejen čerstvý padesátník Drahomír Randa ze Stěžer, v tomto roce vyhrál půlmaratony v březnu Vysokomýtský a v dubnu Vysocký krosový, ale i bývalý juniorský reprezentant v běhu do vrchu a nyní také veterán Honza Havelka startující za Maratonstav Úpice, ale žijící na Pardubicku. Jak je u Honzy zvykem závod ostře nakopl a spíše roztáhl tempo pro Drahomíra. Ten se po půl kilometru ujal vedení a vyhrál v čase 1:15:36 hodiny.

Závod si také sólo odmakal druhý Petr Harnoš z Atletiky Kolín, nejlepší do 39 let za 1:18:25. Dalším tradičním beničkářem KVOK byl nejlepší čtyřicátník David Kudrna za 1:22:29. Druhý padesátník za Drahomírem byl Kolíňák Luboš Herel – 1:23:49, ten byl v půlce dokonce třetí. Nakonec i veteránská bednička byla pro Honzu Havelku – celkově šestý za 1:24:22, na foto s Randou a Helerem.

Pravidelnou medailistkou kolínských závodu je Adélka Semrádová startující za AC Čáslav. Půlku zde vyhrála již v roce 2021 a letos si to zopakovala výkonem o pár sekund lepším 1:28:37 a celkově osmé místo. Osobák má z roku 2022 z Pardubic, a to 1:27:37. S uctivým odstupem za ní bojovaly o celkové druhé místo a prvenství v kategorii 35 – 44 let Kateřina Beníšková z Ledče nad Sázavou – 1:35:27 s Kateřinou Černíkovou z Dobrušky – 1:35:55. Ženy 45 – 54 let vyhrála Lucie Mošovská 1:55:20 a muže na 60 let domácí Pavel Prchal za 1:45:24.

Závod má svého statistika Standu Plešingera. Tento osmdesátník v minulosti dal KVOK dvacetkrát.

Nejvíce absolovovaných KVOK, a to 37 má Jaroslav Klimpera, naposledy běžel v roce 2003. Následují Jindřich Stránský (27) na něhož se letos dotáhl Josef Kráký (27) z Vysoké nad Labem.